رژیم غذایی در بارداری


 
رژیم غذایی در بارداری:

تغذیه صحیح و کافی در بارداری برای رشد جنین و سلامت مادر بسیار مهم است. رژیم غذایی در طول بارداری و بعد از آن ضمن حفظ سلامت جنین و مادر، از افزایش بیش از حد وزن یا از سوء تغذیه در بارداری و شیردهی جلوگیری می کند.

 

رژیم دوران بارداری علاوه برتامین میزان کالری های مورد نیاز دریافتی در طول روزبایستی تامین کننده ویتامین و املاح مورد نیاز برای مادر و جنین  باشد. رژیم در طول این دوره باید به گونه ای تنظیم گردد که علاوه بر وزن گیری صحیح جنین، از اضافه وزن مادر که عواقب بدی همچون فشارخون بالا یا دیابت بارداری دارد، جلوگیری نماید. رژیم غذایی در طول بارداری به سه مرحله تقسیم می شود که در زیر توضیح داده می شود.

کارشناس و متخصص تغذیه نیاز های این دوره را به خوبی شناسایی  کرده و یک رژیم غذایی با توجه به شرایط  شما و فرزندتان ارائه می کند.

سه ماهه اول بارداری:

در طی سه ماهه اول تهوع و استفراغ اتفاق می افتد و با اشتهای خیلی زیاد یا تنفر از برخی مواد غذایی ادامه می یابد. در این حالت بسته به شرایط مادر توصیه هایی در جهت کاهش تهوع و استفراغ داده می شود. در صورت وجود ناراحتی های گوارشی هتر است وعده های غذایی را در حجم کم و دفعات بالا مصرف نمایید و از گرسنگی طولانی مدت اجتناب کنید. در این دوره، در صورت متعادل بودن وزنتان، نیازی به افزایش میزان کالری دریافتی وجود ندارد.

محاسبه نیازهای کالری، پروتِنین،کربوهیدرات، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی توسط کارشناس و متخصص تغذیه خودتان در این دوره متناسب با نیاز بدنی خود و فرزندتان صورت می گیرد.

سه ماهه دوم بارداری:

در این دوره شدت حالت تهوع و استفراغ کاهش می یابد و یا کلا از بین می رود و اتهای مادر باز می گردد و یا حتی گاهی بیشتر هم می شود. نیاز به انرژی در این دوره بیشتر از قبل می شود و وزن گیری باید زیر نظر کارشناس یا متخصص تغذیه و با در نظر گیری وزن قبل از بارداری، به صورت کنترل شده افزایش یابد.

سایر نیاز های تغذیه ای و مکمل ها توسط پزشک و متخصص تغذیه تجویز می گردد. از مصرف خودسرانه هرگونه دارویی خودداری نمایید.

سه ماهه سوم بارداری:

نیاز به انرژی در این دوره از دوره قبل هم بیشتر می باشد. در صورت وجود هرگونه ناراحتی گوارشی باید از مصرف مواد غذایی که اذیت کننده هست تا حد ممکن اجتناب گردد و یا در مقادیر متعادل مصرف گردند.

توصیه های کلی در این دوران، به صورت نکات تغذیه ای در سایت تغذیه و رژیم درمانی مهسا قهوچی قرار داده می شود ولی برای توصیه های اختصاصی بسته به شرایط بدنی خود و فرزندتان از بخش مشاوره اختصاصی و آنلاین با ما در ارتباط باشید.