هفت نفر با قارچ خود رو در فارس مسموم شدند.

از ابتدای امسال تاکنون ۷ نفر در استان فارس با خوردن قارچ خود رو دچار مسمومیت شدند.

 

 محمدجواد مرادیان رییس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۷ نفر در استان فارس با خوردن قارچ خود رو دچار مسمومیت شدند، اظهار کرد: این افراد در شهرستان داراب به علت مصرف قارچ خودرو سمی در بیمارستان بستری و درمان شدند.

 

وی ادامه داد: در پی بارندگی‌های خوب در روز‌های ابتدایی امسال و رویش بیشتر قارچ‌های وحشی در طبیعت، خطر مسمومیت با قارچ‌های سمی تهدیدی برای سلامت افراد محسوب می‌شود.

 

وی با بیان اینکه علائم این نوع مسمومیت بین ۲ تا ۱۲ ساعت پس از مصرف قارچ در فرد ظاهر می‌شود، تصریح کرد: علائم اولیه مسمومیت با قارچ‌های کوهی شامل  تهوع، استفراغ، اسهال، شکم درد و تعریق است، اما مسمومیت‌های پیشرفته می‌تواند موجب بروز علائم مغزی مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج، نارسایی کلیه و کبد و حتی مرگ بیمار شود.

 

محمدرضا کریمی معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: سمی بودن قارچ‌های خود رو فقط در آزمایشگاه‌های مجهز قابل شناسایی است و نمی‌توان قارچ‌های سمی را از روی ظاهر و یا مزه آن‌ها تشخیص داد.

 

وی با بیان اینکه سم موجود در قارچ‌های خود رو با هیچ یک از روش‌های طبخ شامل پختن، سرخ کردن و یا کباب کردن از بین نمی‌رود، افزود: توصیه می‌شود شهروندان فقط از قارچ‌هایی که به صورت صنعتی و بهداشتی تولید و در فروشگاه‌های معتبر عرضه می‌شوند، استفاده کنند.

 

 

بهار پارسال مسمومیت مصرف قارچ‌های خود رو در استان‌های غربی کشور منجر به مرگ ۱۸ نفر و مسمومیت بیش از هزار نفر شد که عده‌ای از این بیماران برای پیوند کبد به بیمارستان ابوعلی سینای شیراز منتقل شد.

t.me\ghahvechi_diet