گیاهان دارویی که از بروز دیابت پیشگیری می‌کنند

محمود قادری محقق و پژوهشگر طب ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره بیماری دیابت اظهار داشت: این بیماری از جمله بیماری‌های بسیار خطرناک، مرموز و پیش‌رونده به شمار می‌رود.

 

وی افزود: طبق آمارهای منتشر شده بیش از 12 درصد افراد بالای 18 سال در ایران به دیابت مبتلا هستند که نیمی از آنها هنوز بیماری‌شان تشخیص داده نشده است.

 

قادری افزود: جمعیت زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

 

این محقق و پژوهشگر طب ایرانی در خصوص علل بیماری دیابت توضیح داد: استرس و اضطراب و تنش‌های عصبی نقش بسیار مهمی در بروز این بیماری دارد و عوامل مذکور می‌تواند باعث ایجاد آسیب به پانکراس شود.

 

وی تصریح کرد: چاقی و کم‌خونی، زمینه‌های ارثی، مواد بیش از حد مواد قندی خصوصاً نوشابه‌ها، مصرف غذاهای دارای کلسترول از جمله علل بروز این بیماری به شمار می‌رود.

 

قادری خاطرنشان کرد: از جمله راه‌های پیشگیری و درمان بیماری دیابت در طب ایرانی می‌توان به پیاده‌روی خصوصاً ورزش‌های صبحگاهی، کنترل استرس و دوری از تنش‌های عصبی، استفاده از جایگزین‌های شیرین‌کننده‌های طبیعی که دارای قند پایین هستند مانند کشمش، مویز، توت خشک و دارچین اشاره کرد.

 

این محقق طب ایرانی ادامه داد: استفاده از دمنوش گزنه، تخم شنبلیله و هندوانه ابوجهل می‌تواند در کاهش بروز این بیماری نقش اساسی داشته باشد اما باید توجه داشته باشیم که مصرف هندوانه ابوجهل باید تحت نظر پزشک انجام شود زیرا مصرف خودسرانه آن باعث افت شدید قند خون خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: مصرف روزانه دو یا سه فنجان، دم‌کرده چای سبز همچنین دم‌ کرده برگ درخت گردو نیز می‌تواند در کاهش بروز این بیماری نقش داشته باشد. 

 

قادری در پایان گفت: البته باید توجه داشته باشیم که مصرف این مواد گیاهی باید متناسب با مزاج افراد و تحت‌نظر پزشک درمان‌گر طب ایرانی انجام شود.