۳ تا ۴ درصد سالمندان گرفتار آلزایمر

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، نیلوفر خدابنده‌لو، مدیرگروه طب سالمندی دانشگاه علوم پزشکی ایران در آستانه برگزاری سومین کنگره طب سالمندی اظهار داشت: این کنگره به صورت سالیان برگزار می‌شود که امسال سمپوزیوم سالانه آلزایمر را در کنار آن خواهیم داشت. 

 

وی با بیان اینکه سومین کنگره طب سالمندی ۱۱ تا ۱۳ مهرماه سال جاری برابر با ۳ تا ۵ اکتبر ۲۰۱۸ در مرکز همایش‌های بین المللی رازی در تهران برگزار می‌شود، افزود: گروه طب سالمندان دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری گروه طب سالمندان علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات سالمندی و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در برگزاری این کنگره مشارکت دارند. 

 

دبیر علمی کنگره طب سالمندان ادامه داد: به روز رسانی دانش و اطلاعات همکاران، ارائه آخرین دستاوردهای علمی، تبادل تجربه و اطلاعات و معرفی پتانسیل‌های موجود از جمله اهداف برگزاری این کنگره است. 

 

خدابنده‌لو گروه‌های هدف این کنگره را همکاران طب داخلی، طب سالمندان، نورولوژی، سالمندشناسی، طب فیزیکی و توانبخشی برشمرد و عنوان کرد: محورهای این کنگره، سندروم های شایع سالمندی و مدیریت آنها، مدیریت چند دارویی در سالمندان، بیماری‌های شایع و مزمن در سالمندی، تازه‌ها در حیطه طب سالمندی، آلزایمر و روش‌های غربالگری، تشخیصی و درمانی آن، دمانس و مدیریت آن در سالمندی، تغییرات طبیعی در سالمندی، مدل‌های مراقبتی در سالمندان، جنبه‌های روانی و اجتماعی زندگی سالمندان، اصول تغذیه‌ای سالمندان و توانبخشی در سالمندان برای زندگی بهتر است.

 

وی گفت:‌ براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) ده درصد جمعیت ۶۵ سال به بالا سالخورده تلقی می‌شوند که در کشور ما افراد بالای ۶۰ سال سالمند یا سالخورده می‌دانیم. 

 

دبیر علمی کنگره طب سالمندان با بیان اینکه براساس آمارهای جهانی، تعداد سالمندان در جهان رو به افزایش است، افزود:‌ در ایران در سال ۷۵، ۷ درصد جمعیت سالمند بودند که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۲۹ شمسی این رقم در ایران به ۲۳ درصد برسد.

 

خدابنده‌لو در مورد اینکه آمار سالمندان دچار دمانس یا آلزایمر چه تعداد  است، گفت:‌ آمار دقیقی در این زمینه نداریم، ولی طبق منابع موجود حدود ۳ تا ۴ درصد سالمندان دچار آلزایمرند،‌ البته گاهی آلزایمر اشتباه تشخیص داده می‌شود و اختلال خفیفی نیز دمانس یا آلزایمر درنظر گرفته می‌شود، همچنین پیش‌بینی می‌شود طی سالهای آینده ۱۰ درصد آمار سالمندان مبتلا به آلزایمر بیشتر شود. 

 

مدیر گروه طب سالمندی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه متأسفانه در سن سالمندی پاسخ به درمان ضعیف می‌شود و اصولا سالمندان چندین مشکل و بیماری را با یکدیگر دارند، گفت:‌ تجمیع بیماری‌ها در سالمندی و سایر مشکلات از جمله موضوعاتی است که اهمیت توجه به این قشر و تلاش جهت رفع مشکلات آنها را نشان می‌دهد، بنابراین لازم است مسئولین جدی تر موضوع سالمندی را در دستورکار قرار داده و اقدامات لازم را برای حمایت از آنها انجام دهند.